Nytt stöd från Radiohjälpen till barn i krisens Jemen

DELA PÅ:

Med stöd från Radiohjälpen inleder ADRA ett nytt projekt för att förbättra barns psykiska hälsa i södra Jemen. Över 43 000 barn och vuxna kommer att nås av livsviktig hjälp i ett land där nio av tio människor är i behov av humanitärt stöd. 

Efter nio års konflikt befinner sig Jemen i en humanitär kris utan motstycke. Över 17 miljoner människor är i behov av hjälp – varav sju miljoner kämpar med psykisk ohälsa, ofta utan tillgång till vård. Barn är särskilt utsatta. Många har förlorat sina hem, sin trygghet och sin framtidstro. 

Tack vare ett nytt anslag på fyra miljoner kronor från Radiohjälpen inleder ADRA ett projekt som ska förbättra tillgången till psykologiskt och socialt stöd för barn i konfliktdrabbade områden i Lahj och Abyan. 

– Vi är djupt tacksamma för Radiohjälpens stöd. I en tid då världen ser åt andra håll får barn i Jemen nu det fokus de förtjänar – trygghet, vård och framtidshopp, säger Siri Bjerkan Karlsson, direktor på ADRA Sverige. 

Hopp och helande genom barnvänliga trygga platser 

Projektet heter CHILD – Children’s Holistic Intervention and Life Development och genomförs tillsammans med ADRA Yemen. Fokus ligger på barn som lever i internflyktingläger och marginaliserade samhällen. 

Insatserna inkluderar: 

  • Psykosocialt stöd genom kreativa aktiviteter som lekterapi, drama, berättande och konst 
  • Individuell rådgivning och stöd till barn som lider av trauma och psykisk ohälsa 
  • Utbildning av lokala volontärer inom barnskydd och psykisk hälsa 
  • Rehabilitering av barnvänliga utrymmen i hälso- och utbildningsmiljöer 
  • Informationskampanjer och radioprogram som motverkar stigma kring psykisk ohälsa 


Projektet riktar sig direkt till 43 000 personer, varav en majoritet är barn. Indirekt beräknas över 160 000 människor nås av informationsinsatser och förbättrad vårdtillgång. 

En tryggare framtid – barnens rättighet 

Målet är att förbättra barns tillgång till mental hälsa och skyddstjänster – både i akuta situationer och på lång sikt. Genom att kombinera vård, information, utbildning och lokalt förankrat arbete skapas en hållbar modell för återhämtning och motståndskraft. 

Stöd vårt arbete i Jemen – swisha en gåva till 900 72 12 »


Läs mer om hur ADRAs katastofarbete och hur du kan bidra »