Vi är stolta och glada att välkomna Klara Sydhoff som ambassadör för ADRA Sverige.
Klara har under många år haft ett varmt och nära engagemang för vårt arbete – både genom sin egen filantropi och genom resor tillsammans med ADRA till bland annat Malawi och Uganda, där hon mött kvinnor, barn och lokala ledare som på olika sätt kämpar för sin framtid.
Klara säger: “Tusen tack för att jag får vara en del av ert viktiga arbete och ambassadör för er verksamhet som förändrar liv. Jag är så stolt.”
Ett engagemang som gör skillnad
Klara är en välkänd röst inom filantropi och är idag verksam som konstnär samt styrelseledamot i Peter Wallenberg Water for All foundations styrelse.
Hon har ett stort hjärta för flickors och kvinnors rättigheter, och i möten med barn, kvinnogrupper och entreprenörer i Afrikas landsbygder har hon sett vilken kraft som frigörs när människor får möjlighet att själva forma sin framtid.
Genom sitt ambassadörskap kommer Klara att lyfta ADRA Sveriges arbete, engagera sitt nätverk genom olika aktiviteter och vara en stark röst för kvinnors och flickors rättigheter.
Izla Bethdavid, generalsekreterare för ADRA Sverige, säger:
“Klara förkroppsligar precis det ADRA står för – medmänsklighet, integritet och en stark tro på människors egen kraft.
Vi är otroligt tacksamma över att hon vill stå tillsammans med oss och ge fler flickor och kvinnor möjlighet att forma sin egen framtid.”